Rytmické vtírání

Rytmické vtírání působí blahodárně u takových stavů klienta, kdy by byla rytmická masáž příliš silným impulzem pro vyčerpané životní síly jedince (např. po operaci, úrazu, při velkém vyčerpání atd.). Rytmické vtírání je velmi jemné a pracuje převážně s nervosvalovou soustavou a povrchovou částí pojivové tkáně.  Klient vnímá pravidelné jemné uklidňující tahy a doteky, které se opakují. Kvalita hmatů rytmického vtírání se odvíjí od umění opakovaného pomalého rytmu vnoření a uvolnění tkáně přes bod obratu. Odpovídá tomu přirovnání k nádechu a výdechu nebo k mořské vlně, která se ve svém rytmu přibližuje a zase oddaluje.

Rytmické vtírání se provádí přímo na těle pacienta s  použitím různých olejů, které podpoří požadovaný účinek. Kvalita hmatů  nepůsobí jen na fyzické tělo, nýbrž i na vyšší články, a to převážně na životní síly člověka a jeho psychické rozpoložení. Výrazně harmonizuje rovnováhu sympatiku a parasympatiku. Pozitivně ovlivňuje poměr dechu a pulzu. Díky účinku prohloubení dechu uvolňuje rytmické vtírání  přílišný svalový tonus. Působí proto téměř zázračně všude, kde je stres, strachy, úzkosti, únava, bolesti a při celé řadě fyzických i psychických onemocnění. Ovlivňuje metabolismus, lymfatický systém a vyrovnávající funkce celého organismu. Rytmické vtírání může pomoci jak v akutním stavu, tak i preventivně z důvodu udržení fyzického i psychického zdraví.

V případě rytmického vtírání orgánů působí blahodárně na funkce orgánů (močový měchýř, plíce, ledviny, srdce, játra, žlučník, slezina). U závažných zdravotních problémů pacienta, je proto velice důležitá spolupráce maséra s antroposofickým lékařem. V případě zdravého stavu a udržení kondice není nutné.

DÉLKA TRVÁNÍ A CENA RYTMICKÉHO VTÍRÁNÍ

Doba celkového ošetření je individuální, ve většině případů trvají různá ošetření včetně odpočinkových fází 1 hodinu (700,-Kč/hod). U dětí, při stavech vyčerpání nebo u nemocných je ošetření včetně odpočinku kratší (10-45 min) dle individuálního stavu.

RYTMICKÉ VTÍRÁNÍ RŮZNÝCH ČÁSTÍ TĚLA

Rytmické vtírání různých částí těla (ruce, nohy, plosky nohou, záda, břicho, hrudník) může trvat u zdravých jedinců až 30 minut.  Je možné vtírat také pentagram na končetinách a hlavě/zádech a v určitých případech separátně i na břichu. Také je možné vtírání celého těla, doporučuje se jen při dobré zdravotní kondici, neboť působí toto ošetření velice silně. Po každém rytmickém vtírání je nutný odpočinek, kdy se v těle začínají probouzet regenerační (samoléčebné) síly klienta.

RYTMICKÉ VTÍRÁNÍ ORGÁNŮ

Rytmickým vtíráním orgánů (močový měchýř, plíce, ledviny, srdce, játra, žlučník, slezina) se ovlivňují procesy vnitřních orgánů, které souvisí s přírodními procesy kovů. Proto se používají masti a oleje, které obsahují v malé míře tyto kovy. Je zde určitá souvislost s působením planet, jak je patrno z antroposofického nahlížení na člověka, přírodu a kosmos. Délka trvání rytmického vtírání orgánů je cca 2-3 minuty.

KONTRAINDIKACE

První trimestr těhotenství, horečka, poranění kůže, záněty (herpes, akutní revmatismus, mastitida – zánět mléčné žlázy, panarycium – akutní zánět prstů)

TECHNIKA RYTMICKÉHO VTÍRÁNÍ

Technika rytmického vtírání tkví v základních pohybech kulatých a rovných tahů v pomalém rytmu se opakují a můžou být různě kombinované. Ruka maséra působí celou plochou na tkáň. Můžeme různými způsoby ovlivnit účinky rytmického vtírání tím, na co dáme u rytmického vtírání důraz (vnoření/bod obratu/uvolnění), také s jakou intenzitou a jakým rytmem vtíráme. Rytmické vtírání také pracuje  s principem lemniskáty a s pentagramem. Jsou to základní tělu odpovídající formy odečtené z antroposofického pohledu na člověka, podle kterých se rytmické vtírání řídí a které se zpočátku masér musí naučit. Skutečná léčebná masáž nebo vtírání není jen technika, ale umění.